خواب زیاد سالمندان نشانه ابتلا به زوال عقل است

سلامت نیوز:طبق نتایج یک مطالعه جدید، سالمندانی که بیش از ۹ ساعت در هنگام شب می خوابند با ریسک بالای زوال عقل مواجه هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محققان دانشگاه بوستون دریافته اند ریسک ابتلا به زوال عقل در افراد سالمندی که اخیرا نیاز به خواب بیشتری دارند در حدود ۲.۵ برابر بیشتر است. همچنین طبق نتایج این مطالعات، احتمال ابتلا به زوال عقل یا دمانس در افراد فاقد مدرک دبیرستان که به ناگاه به خواب بیش از ۹ ساعت نیاز دارند، تا ۶ برابر افزایش می یابد. به گفته محققان، این یافته ها نشان می دهد که تحصیلات ممکن است تا حدودی نقش بازدارنده در ابتلا به زوال عقل داشته باشد. متیو پیس، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: افراد مبتلا به زوال عقل غالبا از اختلال در خواب رنج می برند. کنترل عادات خواب می تواند ایده خوبی در برخی مواقع باشد. وی در ادامه می افزاید: اگر فردی گزارش کند که اخیرا پرخواب شده است می توان او را در معرض ارزیابی حافظه قرار داد. در این تحقیق، محققان ۲۵۰۰ فرد با میانگین سنی ۷۲ سال را در دو بازه زمانی از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۰ و از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ مورد بررسی قرار دادند. در طول بالغ بر ۱۰ سال، ۱۰ درصد شرکت کنندگان مبتلا به زوال عقل، و عمدتاً بیماری آلزایمر، تشخیص داده شدند. محققان در مورد افرادی که به طور میانگین بیش از ۱۳ سال دچار پرخوابی شده بودند، افزایش ریسک زوال عقل را مشاهده نکردند. اما در افرادی که به تازگی و به ناگاه دچار پرخوابی شده بودند دریافتند ریسک ابتلا به زوال عقل در آنان دو برابر دیگران است و ۲۰ درصد آنها مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شدند. به گفته پیس، این افراد دارای حجم کوچک تر مغز هم بودند. وی عنوان می کند که خواب اضافی علت مستقیم زوال عقل نیست و علامت چیز دیگری است. پرخوابی می تواند نشانه تغییرات شیمیایی ایجادشده در مغز باشد که همان تغییرات منجر به زوال عقل می شود.

Powered by WPeMatico

مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان

سلامت نیوز: یک متخصص کودکان با اشاره به مهم ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. به گزارش سلامت نیوز، دکتر احمدرضا یعقوبی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به عارضه شب ادراری در کودکان عنوان کرد: شب ادراری به معنای ناتوانی کودک در کنترل ادرار است. این بیماری علل مختلفی دارد و والدین باید به جای سرزنش کودکان در صدد رفع این بیماری باشند. این متخصص کودکان افزود: شب ادراری یک عارضه نسبتا شایع در کودکان است که با افزایش سن کودک، شیوع آن کمتر می شود. وی با اشاره به مهم ترین این عوامل خاطرنشان کرد: عواملی همچون عفونت مثانه یا کلیه، سابقه خانوادگی و جنبه ارثی، حجم مثانه، خواب بسیار عمیق کودک، رژیم غذایی مانند مصرف کافئین و شکلات، تاخیر رشدی دستگاه عصبی، عوامل روانی، عاطفی، اجتماعی یا محیطی می توانند شب ادراری را تشدید کنند. یعقوبی اظهارکرد: اغلب عارضه شب ادراری در کودکان ارثی است و طبق تحقیقات، والدینی که در کودکی شب ادراری داشته اند تا بیش از ۳۰ درصد می توانند این بیماری را به فرزندان خود نیز منتقل کنند. در این کودکان تخلیه مثانه در کنترل مغز نیست و ظرفیت مثانه نیز محدود است که همین امر موجب شب ادراری در کودک می شود. این متخصص کودکان عنوان کرد: سرزنش کودکان توسط والدین و سوال و جواب در مورد شب ادراری می تواند آن را تشدید کند. در این باه بهتر است شب ادراری هایی که منشاء ارثی دارد را با روش های درمانی پیگیر شد. بخشی از عوامل شب ادراری، عصبی و عاطفی است؛ بدان معنا که مشکلات عاطفی و مشاجرات در محیط خانه، ایجاد استرس و اضطراب در فرزندان، ترس و دلهره می تواند در شب ادراری موثر باشد. یعقوبی یادآور شد: همچنین شب ادراری به دلیل عفونت کلیه و مثانه نیز اتفاق می افتد که در این زمینه باید پروسه درمان را برای رفع عفونت پیمود تا شب ادراری نیز درمان شود. وی در مورد مهم ترین اقدامات در جهت درمان شب ادراری خاطرنشان کرد: مراجعه به پزشک متخصص اورولوژی برای انجام معاینات جسمی و انجام آزمایش های پزشکی پیرامون انگل، کلیه، مثانه، اوره یکی از این روش ها جهت درمان است. همچنین مراجعه به روانپزشک کودک در جهت درمان شب ادراری های عاطفی و عصبی موثر است. وی اظهارکرد: همچنین باید میزان مایعات و میوه و آب میوه و دوغ را در هنگام خواب کودک کاهش داد. ضمن اینکه از کودک بخواهیم فواصل رفتن به دستشویی را کاهش دهد. توجه به تغذیه کودک و تشویق و ترغیب فرزندان به جای تنبیه و همدلی به جای سرزنش می تواند بخش زیادی از مشکل کودکان را در زمینه شب ادراری رفع کند.

Powered by WPeMatico

هدف و داشتن انگیزه در زندگی

داشتن هدف در زندگیزندگی اجتماعی انسان به ‌وسیله قواعد یا هنجارهای اجتماعی تنظیم می‌ شود. به عبارتی آنچه همکاری و وابستگی متقابل بشری یا نظم اجتماعی را امکان‌ پذیر می‌ سازد نظامی از الگو های رفتاری است که همه افراد متعلق به یک فرهنگ در آن سهیم‌ اند.

Powered by WPeMatico